Crelem Bakeries ambitieus bij 10de verjaardag
Vlaams minister van Omgeving en Landbouw Jo Brouns bracht gisteren in het gezelschap van burgemeester Mario Borremans een bezoek aan Crelem Bakeries in Viversel en dat naar aanleiding van de tiende verjaardag van de bakkerijgroep. Tien jaar geleden namen Raymond en Suzy Cretskens de vaste bakkerijleverancier van hun supermarkten over. Vandaag is Crelem Bakeries uitgegroeid tot een nationale bakkerijgroep met drie productievestigingen in België, meer dan 600 medewerkers en een omzet die in 2024 de kaap van 100 miljoen euro overschreed. De productievestigingen bevinden zich in Asse, Lendelede en Heusden-Zolder. In 2023 kwam daar met de overname van de Nederlandse bakkerij SOMA ook een internationale poot bij. Vanuit de drie Belgische sites bevoorraadt Crelem Bakeries dagelijks meer dan 800 supermarkten. Alleen al in de Westlaan in Viversel komen elk uur zo'n 11.000 sandwiches van de productielijnen.
Streekgebonden producten
Die schaalgrootte gaat hand in hand met een sterke lokale verankering. Crelem Bakeries wil zich zo positioneren als "de warme bakker op grote schaal". Het gamma bestaat uit klassiekers als brood, sandwiches en taarten, aangevuld met streekgebonden specialiteiten: Limburgse vlaaien voor de bakkerij in Zolder, zachtjes voor Lendelede, cougnoux voor Asse, …. Wat in West-Vlaanderen een topproduct is, hoeft dat immers niet te zijn in Limburg — het is die combinatie van schaal en herkenbaarheid die het bedrijf onderscheidt.
De bakkerij in Heusden-Zolder beslaat 7.000 vierkante meter, de minister en burgemeester hadden dus heel wat te bekijken en te bespreken met de eigenaars, bedrijfsleiding en medewerkers. "Crelem Bakeries laat zien dat je als Vlaams familiebedrijf kan uitgroeien tot een nationale speler zonder het vakmanschap uit het oog te verliezen. Net in een sector die vandaag geconfronteerd wordt met stijgende energie- en grondstofprijzen, is het bemoedigend te zien hoe ze blijven investeren in innovatie, verduurzaming en hun mensen", aldus minister Jo Brouns.
Gigantische uitdagingen
De uitdagingen zijn inderdaad groot met de stijgende energieprijzen in een bedrijf dat veel energie verbruikt, maar ook de klimaatverandering die zorgt dat fruit schaarser wordt en chocolade duurder. De oorlog in Oekraïne weegt dan weer op beschikbaarheid en prijs van graan.
Crelem Bakeries anticiipeerde daarom met investeringen in productie, efficiëntie, logistiek en verduurzaming: CO2-koelinstallaties, een betere waterzuivering, energiezuinige vrachtwagens, duurzame grondstoffen en recycleerbare verpakkingen. Daarnaast worden meer vezelrijke broden aangeboden en wordt de suiker in het assortiment verminderd. "Naast klassiekers als een sandwich of een eclair vinden nu ook desembroden, broden met oergranen, carrot cakes en cheesecakes hun plaats in de schappen. Die evolutie vroeg de voorbije jaren telkens opnieuw om aanpassingen aan onze productie-infrastructuur”, legt Souleika Cretskens uit. Eigenaar Raymond Cretskens benadrukt dat het bedrijf de komende jaren verder wil groeien en zal blijven investeren in vernieuwing en ondernemerschap.
89481